Na sen se musí číhat jako na lišku

9. ledna 2013 v 20:44 | fijalka |  počtení
(Jana Heffernanová - Tajemství dvou partnerů)
Z knihy o snech a symbolech (a pohádkách): výpisky a něco málo k rozboru snů


Symboly ve snech a příbězích:
Vody a moře, les, poušť, divočina, noc - mimo-vědomé oblasti, počátek, z něhož vše vzniká, z kterého se vynořuje bytí (loď nebo ostrov na moři symbolizuje vědomí). Moře, bouře, příroda jsou iracionální, ne však nesmyslné. ("Náhodné" a "chaotické" bouře můžou zamíchat planktonem tak, že se dostane i do hlubších vrstev moře, kde na něj již čekají tvorové, kteří se jím živí). Voda může znamenat smrt a znovuzrození, pramen a počátek, zásobárnu všech možnosí existence; kontakt s vodou pak obnovu, regeneraci, uzdravení, další možnosti.

Zvířata ve snech zosobňují instinkty.
Kočka jako vzor dobře fungujícího instinktu: kočka má smysl pro domov (symbol útulného domova), pro vlastní teritorium, které si brání. Pečuje o sebe: čistí si kožich, brousí drápy, ví, kde je co dobrého, nesní nic zkaženého, dovede si najít teplé pohodlné místečko, pořádně se vyspí. Je nezávislá, chodí si po svých a nikdo ji k ničemu nedonutí. Dovede se o sebe postarat v létě i v zimě, když ji lidé vyhodí, nezajde. Dbá na pohodlí, je nesmírně zvídavá a když se jí něco nelíbí, hned nám to dá vědět. Její život je přes dojem naprosté svobody velmi "rozumně" (=instinktivně) uspořádán.

Cokoli bílého ve snu znázorňuje ducha, princip (duch je zobrazován i prostřednictvím ohně).
Kůň představuje tělo a instinkty (nemocný kůň ve snu ohlašuje nemoc); kůň je průvodcem duše na onen svět (nebo taky bílý jelen v šamanismu). Pohřební vůz nebýval tažen koňmi jen z důvodů snazší přepravy rakve na hřbitov, koně plnili i svou symbolickou úlohu.
(Viz můj sen s koněm po smrti babičky)

Tkaní a předení symbolizují schopnost ženy rodit a tvořit tkáně.
Praní ... očista, transformace
Kotlík, nádoba, čarodějný kotlík ... transformace
Boty, nohy ... naše základní postoje
Had ... základní životní energie
Symboly intuice ve snech a příbězích ... světlo, paprsek, blesk, oko, klíč, motýl, ptáci, dravci.

Symboly ve snech jsou velice osobní a každý symbol má význam jen v kontextu celého snu. JAKO je při práci se sny slovem klíčovým (např. pes je když chci někoho kousnout, plot je jako když mi něco brání... používáme přirovnání, metafory, volné asociace).

Jakmile se člověk rozhodne, že se o sny bude zajímat, začne si je pamatovat. Vyberte si ráno, kdy se můžete probouzet pomalu a sami od sebe. Zůstaňte v poloze, ve které jste se probudili a sen hned zapište. Probudíme-li se uprostřed noci ze sna, který si pamatujeme, ale nechce se nám ho zapisovat, pomůže ho párkrát přeříkat slovy. Sen zapíšeme se všemi podrobnostmi, nic necenzurujeme, nehodnotíme, neznehodnocujeme ho předem. Přínosné je i sny nebo jejich části kreslit. (Další tvořivé metody práce se sny: drama, tanec, promluvy za snové postavy a rozhovory s nimi, tvořivé rozvíjení snu, symbolické jednání - udělat, co bylo ve snu - symbolicky nebo skutečně).


Malá odbočka o pár stránek jinam (nevim, kam to jinam vrazit, je to myslim z první půlky knihy, která o snech přesně není):
Tvůrčí myšlení je obecně považováno za intiutivní; probíhá mimo vědomí a do vědomí vstoupí až jeho výsledek. Má 3 fáze:
1. Příprava, zaměření pozornosti, opatřování si nejrůznějších informací vztahujících se k tématu ... tato první fáze je obyčejně nejdelší a je to naše práce.
2. Druhá fáze už na nás nezávisí, říká se jí inkubace a spočívá v odvedení pozornosti od problému, relaxaci vědomí. Během této doby dochází ke zpracování informací mimo vědomí.
3. Poslední fáze je nová myšlenka, nápad, řešení problému kterému někteří říkají obrazně "osvícení".Můžu jenom doporučit zkusit sny rozebírat se zkušeným psychologem, terapeutem, koučem - třeba s mojí kamarádkou Radkou: www.radkavaldova.cz/sluzby/ostatni-rozbor-snu-formou-koucinku/ (třetí místo v Google při hledání "rozbor snů", to je ale náhoda, že mi tu vyjela:)
Ale jinak nezapomeňte, že člověk se musí naučit být na stráži sám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama